Smysl života

je smyslem života být spokojený?

Nedávno jsem se potkal s mužem, kterému bylo skoro 80 let. A byl jsem překvapen, že i v tomto věku si jde za svojí spokojeností a radostí ze života. Možná to bylo i kvůli tomu, že mu lékaři oznámili, že jeho životní příběh kvůli nemoci nebude už dlouho pokračovat.

Přehodnotil své dosavadní plány a styl života a rozhodl se. Šel si plnit svůj sen – šel za svojí spokojeností.
Rozhodl se letět na Aljašku. Ano, ve svých téměř 80 letech, s diagnózou, která znamenala, že zbývá několik měsíců nebo dní života.

Do obchodu s funkčním prádlem, které do té doby nenosil, šel s 20tisíci, rozhodnutý, že si koupí oblečení takové, aby se na své poslední dobrodružné cestě cítil dobře. Koupil první letenku, co byla dostupná, a přestože mu to lékaři nedoporučovali a letěl za svojí spokojeností, radostí a snem.

Věřím, že si výlet užil a jeho životní příběh pokračuje dál. Proč mám tuto víru?

Kdybyste viděli jeho nadšení, pozitivní energii, radost z každého nového dne, úsměv, věřili byste tomu také. Klobouk dolu… Před odvahou i rozhodnutím být šťastný a jít si za tím.

Jak často se zamýšlíte nad tím, co byste v životě opravdu chtěli?

Co pro vás znamená spokojenost? Pro každého spokojenost může znamenat něco jiného.

Někdo bude spokojený, když bude bohatý, zdravý, když si koupí nové auto, byt. Když si najde životního partnera, bude mít skvělou práci, když dostane od někoho lásku, když udělá něco pro někoho jiného, když bude mít dovolenou, když bude mít smysluplné povolání, když…

Někdy je těžké zvolit jednu jedinou věc, která nám přinese radost do života. Můžeme mít různá přání, která pro nás znamenají spokojený a šťastný život. Co je ale naše přání? Čím bysme rozsvítili svůj život, kdyby jsme měli jen pár měsíců života? A proč si právě takový sen nesplnit už nyní? Nemusí to být nic okázalého, může to být i obyčejný den v klidu na břehu rybníka nebo pozorovat západ slunce s milovaným člověkem.

Někdy je blahodárné se zastavit a zeptat se sám sebe:

„CO MOHU NYNÍ UDĚLAT, ABYCH SE CÍTIL SPOKOJENÝ“?

Během života se nám priority často mění. Pokud nebudeme vědět, co nás dělá v životě spokojené, těžko budeme často prožívat pocit spokojenosti. Někdy jsme zaseknutý ve shonu všedních starostí a dní bez inspirace, tak na sebe a svoji radost úplně zapomeneme. Nebo jsme v prostředí, kde nás ovlivňuje okolí svým negativním postojem, věčným stěžováním si na malichernosti a my nevíme, jak se z této situace dostat.

Právě pro vás, pořádám workshop/seminář, kde hledáme, co je právě to, co dělá šťastné vás, jak si svoji spokojenost a radost ochránit před vlivy okolí, jak být nositelem radosti a štěstí i pro ostatní v okolí a jak nejen sebe, ale své blízké podpořit v nelehké době.

Čas od času je vhodné svoji mysl restartovat a opustit to, co mi už neslouží, abych si připomenul, jak být šťastný a spokojený. A není nutné čekat na „až pak“.