Je fascinující, kolik lidí si zvolí život v nespokojeném partnerství, než by včas vyhledali odbornou pomoc. Místo toho, aby se obrátili na vztahového poradce a pracovali na obnovení své lásky, často skončí u rozvodového právníka a psychoterapeuta pro zvládání emocionálního stresu a bolesti.

Nerozumím tomu, proč lidé nevsadí vše na jednu kartu, aby se znovu těšili na setkání s partnerem a radostně se těšili z přítomnosti toho druhého, místo aby pociťovali úzkost při samotné myšlence na setkání s ním.

Když se bavím s lidmi a řeknu jim, čím se živím, často se usmějí a řeknou: „To bychom asi také potřebovali“. Je to někdy zřejmé bez slov, ale přesto pokračují ve svém neuspokojivém životě, v atmosféře plné napětí, která ničí jejich zdraví a pohodu.

Je smutné vidět vztah, který ztratil svou jiskru a místo toho se ponořil do neustálého napětí. Lidé často žijí spíše jako naštvaní spolubydlící než jako milující partneři. A to všechno dělají pod záminkou, že to je pro dobro dětí. Ale jaký model vztahu jim ukazují? Možná by právě kvůli dětem měli udělat krok vstříc lepšímu životu a vyhledat vztahového poradce.

Proč tomu tak je?

Možná se bojí, možná nevědí, kde hledat pomoc, nebo je možná zastavují jejich vlastní obavy.

Muži často odmítají diskutovat o věcech, které ve vztahu nefungují. Mají často větší strach z pocitu selhání než ženy a tento strach je vede spirálou k nespokojenosti.

Nespokojenost pak vede k chování, které ještě více oddaluje partnerku, a muži vnímají vztah ještě více sexuálně neuspokojivý.

Je smutné vidět, jak nás naše ego, strachy a obavy někdy ovládají.

Na druhou stranu, dobrý vztahový poradce tu není, aby soudil, ale naopak, je tu, aby ukázal, čemu by se měla věnovat větší pozornost, co by mohlo do vztahu přinést radost a jak vztah posílit. Může ukázat, jak se ve vztahu dohodnout, jak do něj vrátit jiskru a jak v něm najít štěstí.