Hudba je odnepaměti terapeutickým prostředkem, který má vliv na harmonizaci naší duše, nálady.
Pomocí hudby se můžeme zbavit psychického napětí, špatných návyků a chová. Měnit pocitové naladění a výši stresu.
Pozitivní vliv hudby zná asi každý. Umíte ho ale správně využít?
Možná jste pocítili, že relaxační hudba snižuje napětí (krevní tlak a srdeční puls) na rozdíl od jiné hudby s opačným účinkem, která Vás dokáže postavit na nohy, „napumpovat adrenalinem“ a „probudit Vás“ víc než silná káva.
Otázkou je, co od hudby právě očekáváte, zda ji posloucháte s určitým záměrem, zda jste zrovna terapeutem svých pocitů a nálady. Zda podáváte „správný lék“ ve správnou chvíli na správném místě.
- Hudba – to jsou vibrace. Vibrace, na které každý reagujeme spontánně, odlišně.
- Vibrace, které mají vliv na naše emoce, tedy emocionální naladění.
- Může vyjadřovat negativní emoce (hněv, smutek…) nebo pozitivní emoce (láska, radost,…).
Protože každá hudba s Vámi rezonuje jinak a přesně tato hudba bude s někým jiným rezonovat odlišně, nedá se přesně určit, která je nejvhodnější pro Vás právě teď. Dá se pouze doporučit a každý si musí vybrat dle svého vkusu, naladění a potřeby.
Znáte své hudební ladiče nálady?
Správná hudba má přeci vytvořit harmonii u svého posluchače!
Jednoduše řečeno: nejspíš víte, která hudba má vliv na Vaši náladu. Kterou si pustíte v danou chvíli, když se chcete nějak cítit.
Pokud bychom se měli bavit o terapeutickém účinku hudby jako takovém, měli byste nejen znát vliv dané hudby na Vás, ale ladit své emocionální rozpoložení postupně, ne skokově.
Cítíte-li se například smutně, neměli byste začít ihned s tou nejveselejší hudbou, ale s hudbou nejbližší Vaší momentální vibrační frekvenci. Takovou, která s Vámi bude rezonovat. Tedy například melancholickou a postupně přecházet k hudbě radostné.
Při takové terapii postupujeme krůček za krůčkem.
Sami ale nejlépe poznáte, co si můžete dovolit, co má na Vaši náladu, emoce a rozpoložení nejlepší vliv a jakou hudbu si dávkovat tak, aby na Vás měla ten nejlepší vliv.
Je dobré pocítit, že pomocí hudby dokážeme navodit povznášející stavy či měnit ty negativní. Což má nejblahodárnější vliv na naši psychiku, zdraví.
A v této době, kdy můžeme mít soubory s danou hudbou stále u sebe – ve svých mobilech, počítačích, v autě apod., je jen na nás, zda budeme využívat „terapii hudbou“ či nebudeme a zda nám dokáže pomoc ke spokojenějšímu životu.
Já takové soubory mám, experimentuji s nimi, využívám je a pomáhá mi to.
Podobně, když provádím NLP terapii, často využívám různou hudbu, která dokáže prohloubit prožitek.
I s klienty občas tvoříme strategii, jak být nejlépe sám sobě hudebním terapeutem, jak vytipovat vhodné tipy hudby, které jsou prospěšné pro něho, jak nebýt ve vězení nepříjemných zvuků, a jak zvuky využít pro svůj prospěch a lepší náladu.
- Jak je to u Vás?
- Jaká je ta Vaše oblíbená hudba?
Hodně úspěchů při této vlastní terapii
přeje Láďa Hanousek
Nejnovější komentáře